Társas kategorizáció

Az ember társas lény – különféle szociális csoportokba szerveződve élünk, emellett a körülöttünk lévő embereket és önmagunkat önkéntelenül is valamilyen csoport tagjaként észleljük. E kategorizációs készségünk segít abban, hogy eligazodjunk a mindennapokban, bejósoljuk, mit várhatunk a másiktól. Miképp lesznek képesek a gyermekek feltérképezni e komplex társas világ szerveződését? Vajon mely tulajdonságok alapján, és mikortól kezdik elkülöníteni a különféle társas kategóriákat, milyen szerepe van mindennek a további megismerési folyamatokban?
A gyermekek a kultúrájukhoz kapcsolódó információk – mint az anyanyelv vagy a tárgyak használata – elsajátításakor nagy mértékben támaszkodnak a környezetükben lévő felnőttekre. Azonban nem passzív befogadói az információknak, hiszen annak érdekében, hogy saját közösségük kompetens tagjává váljanak, fontos, hogy ki tudják választani, kitől is érdemes tanulniuk. Például ugyanazt a tárgyat jellemzően többféle módon, több célra is lehet használni, így emiatt fontos, hogy a gyermekek meg tudják állapítani, hogy a saját közösségükben mely használat a szokványos. Ennek eldöntése alapulhat például az információt megosztó személy csoport-hovatartozásán, melyet a személy nyelvhasználata jelezhet. Ehhez kapcsolódóan többek között korábbi kutatásaink is igazolták, hogy az óvodás korú gyermek inkább a saját anyanyelvüket beszélő felnőttet utánozzák, illetve tanulásukra más módon is hatást gyakorol a bemutatást végző személy által beszélt nyelv.
Jelen, 4-5 éves gyermekeknek szóló vizsgálatunkban a kulturális tanulás feltárásának azon aspektusát emeltük a fókuszba, hogy vajon az információt átadó személy kulturális csoport-hovatartozása (ebben az esetben az általa beszélt nyelv) befolyásolja-e a gyermekek hosszú távú emlékezetét. Az óvodások egy két alkalomból álló játékban vesznek részt. Az első alkalommal egy, magyar vagy olasz/francia nyelvet beszélő személy mutat be a résztvevőknek rövid, több lépésből álló cselekvéssort (például egy henger alá rejtett fogkefe védő segítségével csörgeti meg a másik dobozban található csengőket). A gyermekek egy héttel később visszajönnek a laborba, s kipróbálhatják ugyanazokat a tárgyakat, amelyeket a felnőtt használt. Célunk annak feltárása, hogy ennyi idő elteltével a gyermekek mennyire emlékeznek minden egyes lépésre. Azt feltételezzük, hogy a gyermekek több részletre fognak emlékezni, ha a "tanító" korábban a saját anyanyelvükön beszélt (2021 nyár - ősz).